< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

869 (DCCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 869 година од новата ера, 869. од првиот милениум, 69. од IX век и последна од 860-тите.

869 во разни календари
Грегоријански календар869
DCCCLXIX
Ab urbe condita1622
Ерменски календар318
ԹՎ ՅԺԸ
Асирски календар5619
Балиски календар790–791
Бенгалски календар276
Берберски календар1819
Будистички календар1413
Бурмански календар231
Византиски календар6377–6378
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3565 или 3505
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3566 или 3506
Коптски календар585–586
Етиопски календар861–862
Еврејски календар4629–4630
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера925–926
 - Сачка ера790–791
 - Кали-југа3969–3970
Холоценски календар10869
Ирански календар247–248
Исламски календар255–256
Јапонски календарЏоган 11
(貞観11年)
Јавански календар766–767
Јулијански календар869
DCCCLXIX
Корејски календар3202
Мингуо-календар1043 пред Р. Кина
民前1043年
Нанакшахи−599
Селевкидски календар1180/1181 г.г.
Тајландски сончев календар1411–1412
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
995 или 614 или −158
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
996 или 615 или −157

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6377 и 6378 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5619 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4629 и 4630 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1622.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 869 година се протега во 3505 и 3506, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3565 и 3566 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1412. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 255 и 256 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди