< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

829 (DCCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 829 година од новата ера, 829. од првиот милениум, 29. од IX век и последна од 820-тите.

829 во разни календари
Грегоријански календар829
DCCCXXIX
Ab urbe condita1582
Ерменски календар278
ԹՎ ՄՀԸ
Асирски календар5579
Балиски календар750–751
Бенгалски календар236
Берберски календар1779
Будистички календар1373
Бурмански календар191
Византиски календар6337–6338
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3525 или 3465
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3526 или 3466
Коптски календар545–546
Етиопски календар821–822
Еврејски календар4589–4590
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера885–886
 - Сачка ера750–751
 - Кали-југа3929–3930
Холоценски календар10829
Ирански календар207–208
Исламски календар213–214
Јапонски календарТенчо 6
(天長6年)
Јавански календар725–726
Јулијански календар829
DCCCXXIX
Корејски календар3162
Мингуо-календар1083 пред Р. Кина
民前1083年
Нанакшахи−639
Селевкидски календар1140/1141 г.г.
Тајландски сончев календар1371–1372
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
955 или 574 или −198
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
956 или 575 или −197

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6337 и 6338 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5579 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4589 и 4590 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1582.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 829 година се протега во 3465 и 3466, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3525 и 3526 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1372. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 213 и 214 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди