< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

814 (DCCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 814 година од новата ера, 814. од првиот милениум, 14. од IX век и петта од 810-тите.

814 во разни календари
Грегоријански календар814
DCCCXIV
Ab urbe condita1567
Ерменски календар263
ԹՎ ՄԿԳ
Асирски календар5564
Балиски календар735–736
Бенгалски календар221
Берберски календар1764
Будистички календар1358
Бурмански календар176
Византиски календар6322–6323
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3510 или 3450
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3511 или 3451
Коптски календар530–531
Етиопски календар806–807
Еврејски календар4574–4575
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера870–871
 - Сачка ера735–736
 - Кали-југа3914–3915
Холоценски календар10814
Ирански календар192–193
Исламски календар198–199
Јапонски календарКонин 5
(弘仁5年)
Јавански календар710–711
Јулијански календар814
DCCCXIV
Корејски календар3147
Мингуо-календар1098 пред Р. Кина
民前1098年
Нанакшахи−654
Селевкидски календар1125/1126 г.г.
Тајландски сончев календар1356–1357
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
940 или 559 или −213
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
941 или 560 или −212

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6322 и 6323 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5564 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4574 и 4575 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1567.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 814 година се протега во 3450 и 3451, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3510 и 3511 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1357. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 198 и 199 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   814 на Ризницата ?