< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

900 (CM) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 900 година од новата ера, 900. од првиот милениум, последна од IX век и прва од 900-тите.

900 во разни календари
Грегоријански календар900
CM
Ab urbe condita1653
Ерменски календар349
ԹՎ ՅԽԹ
Асирски календар5650
Балиски календар821–822
Бенгалски календар307
Берберски календар1850
Будистички календар1444
Бурмански календар262
Византиски календар6408–6409
Кинески календар己未(зем. коза)
3596 или 3536
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3597 или 3537
Коптски календар616–617
Етиопски календар892–893
Еврејски календар4660–4661
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера956–957
 - Сачка ера821–822
 - Кали-југа4000–4001
Холоценски календар10900
Ирански календар278–279
Исламски календар286–288
Јапонски календарShōtai 3
(昌泰3年)
Јавански календар798–799
Јулијански календар900
CM
Корејски календар3233
Мингуо-календар1012 пред Р. Кина
民前1012年
Нанакшахи−568
Селевкидски календар1211/1212 г.г.
Тајландски сончев календар1442–1443
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1026 или 645 или −127
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1027 или 646 или −126

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6408 и 6409 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5650 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4660 и 4661 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1653.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 900 година се протега во 3536 и 3537, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3596 и 3597 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1443. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 286 и 288 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   900 на Ризницата ?