< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

826 (DCCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 826 година од новата ера, 826. од првиот милениум, 26. од IX век и седма од 820-тите.

826 во разни календари
Грегоријански календар826
DCCCXXVI
Ab urbe condita1579
Ерменски календар275
ԹՎ ՄՀԵ
Асирски календар5576
Балиски календар747–748
Бенгалски календар233
Берберски календар1776
Будистички календар1370
Бурмански календар188
Византиски календар6334–6335
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3522 или 3462
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3523 или 3463
Коптски календар542–543
Етиопски календар818–819
Еврејски календар4586–4587
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера882–883
 - Сачка ера747–748
 - Кали-југа3926–3927
Холоценски календар10826
Ирански календар204–205
Исламски календар210–211
Јапонски календарТенчо 3
(天長3年)
Јавански календар722–723
Јулијански календар826
DCCCXXVI
Корејски календар3159
Мингуо-календар1086 пред Р. Кина
民前1086年
Нанакшахи−642
Селевкидски календар1137/1138 г.г.
Тајландски сончев календар1368–1369
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
952 или 571 или −201
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
953 или 572 или −200

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6334 и 6335 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5576 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4586 и 4587 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1579.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 826 година се протега во 3462 и 3463, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3522 и 3523 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1369. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 210 и 211 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   826 на Ризницата ?