< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

893 (DCCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 893 година од новата ера, 893. од првиот милениум, 93. од IX век и четвртта од 890-тите.

893 во разни календари
Грегоријански календар893
DCCCXCIII
Ab urbe condita1646
Ерменски календар342
ԹՎ ՅԽԲ
Асирски календар5643
Балиски календар814–815
Бенгалски календар300
Берберски календар1843
Будистички календар1437
Бурмански календар255
Византиски календар6401–6402
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3589 или 3529
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3590 или 3530
Коптски календар609–610
Етиопски календар885–886
Еврејски календар4653–4654
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера949–950
 - Сачка ера814–815
 - Кали-југа3993–3994
Холоценски календар10893
Ирански календар271–272
Исламски календар279–280
Јапонски календарКанпјо 5
(寛平5年)
Јавански календар791–792
Јулијански календар893
DCCCXCIII
Корејски календар3226
Мингуо-календар1019 пред Р. Кина
民前1019年
Нанакшахи−575
Селевкидски календар1204/1205 г.г.
Тајландски сончев календар1435–1436
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1019 или 638 или −134
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1020 или 639 или −133

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6401 и 6402 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5643 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4653 и 4654 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1646.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 893 година се протега во 3529 и 3530, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3589 и 3590 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1436. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 279 и 280 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди