< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

880 (DCCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 880 година од новата ера, 880. од првиот милениум, 80. од IX век и прва од 880-тите.

880 во разни календари
Грегоријански календар880
DCCCLXXX
Ab urbe condita1633
Ерменски календар329
ԹՎ ՅԻԹ
Асирски календар5630
Балиски календар801–802
Бенгалски календар287
Берберски календар1830
Будистички календар1424
Бурмански календар242
Византиски календар6388–6389
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3576 или 3516
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3577 или 3517
Коптски календар596–597
Етиопски календар872–873
Еврејски календар4640–4641
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера936–937
 - Сачка ера801–802
 - Кали-југа3980–3981
Холоценски календар10880
Ирански календар258–259
Исламски календар266–267
Јапонски календарГангјо 4
(元慶4年)
Јавански календар778–779
Јулијански календар880
DCCCLXXX
Корејски календар3213
Мингуо-календар1032 пред Р. Кина
民前1032年
Нанакшахи−588
Селевкидски календар1191/1192 г.г.
Тајландски сончев календар1422–1423
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1006 или 625 или −147
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1007 или 626 или −146

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6388 и 6389 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5630 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4640 и 4641 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1633.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 880 година се протега во 3516 и 3517, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3576 и 3577 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1423. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 266 и 267 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   880 на Ризницата ?