< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

862 (DCCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 862 година од новата ера, 862. од првиот милениум, 62. од IX век и трета од 860-тите.

862 во разни календари
Грегоријански календар862
DCCCLXII
Ab urbe condita1615
Ерменски календар311
ԹՎ ՅԺԱ
Асирски календар5612
Балиски календар783–784
Бенгалски календар269
Берберски календар1812
Будистички календар1406
Бурмански календар224
Византиски календар6370–6371
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3558 или 3498
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3559 или 3499
Коптски календар578–579
Етиопски календар854–855
Еврејски календар4622–4623
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера918–919
 - Сачка ера783–784
 - Кали-југа3962–3963
Холоценски календар10862
Ирански календар240–241
Исламски календар247–248
Јапонски календарЏоган 4
(貞観4年)
Јавански календар759–760
Јулијански календар862
DCCCLXII
Корејски календар3195
Мингуо-календар1050 пред Р. Кина
民前1050年
Нанакшахи−606
Селевкидски календар1173/1174 г.г.
Тајландски сончев календар1404–1405
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
988 или 607 или −165
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
989 или 608 или −164

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6370 и 6371 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5612 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4622 и 4623 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1615.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 862 година се протега во 3498 и 3499, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3558 и 3559 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1405. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 247 и 248 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди