< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

861 (DCCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 861 година од новата ера, 861. од првиот милениум, 61. од IX век и втора од 860-тите.

861 во разни календари
Грегоријански календар861
DCCCLXI
Ab urbe condita1614
Ерменски календар310
ԹՎ ՅԺ
Асирски календар5611
Балиски календар782–783
Бенгалски календар268
Берберски календар1811
Будистички календар1405
Бурмански календар223
Византиски календар6369–6370
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3557 или 3497
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3558 или 3498
Коптски календар577–578
Етиопски календар853–854
Еврејски календар4621–4622
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера917–918
 - Сачка ера782–783
 - Кали-југа3961–3962
Холоценски календар10861
Ирански календар239–240
Исламски календар246–247
Јапонски календарЏоган 3
(貞観3年)
Јавански календар758–759
Јулијански календар861
DCCCLXI
Корејски календар3194
Мингуо-календар1051 пред Р. Кина
民前1051年
Нанакшахи−607
Селевкидски календар1172/1173 г.г.
Тајландски сончев календар1403–1404
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
987 или 606 или −166
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
988 или 607 или −165

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6369 и 6370 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5611 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4621 и 4622 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1614.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 861 година се протега во 3497 и 3498, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3557 и 3558 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1404. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 246 и 247 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   861 на Ризницата ?