< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

804 (DCCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 804 година од новата ера, 804. од првиот милениум, 4. од IX век и петта од 800-тите.

804 во разни календари
Грегоријански календар804
DCCCIV
Ab urbe condita1557
Ерменски календар253
ԹՎ ՄԾԳ
Асирски календар5554
Балиски календар725–726
Бенгалски календар211
Берберски календар1754
Будистички календар1348
Бурмански календар166
Византиски календар6312–6313
Кинески календар癸未(вод. коза)
3500 или 3440
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3501 или 3441
Коптски календар520–521
Етиопски календар796–797
Еврејски календар4564–4565
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера860–861
 - Сачка ера725–726
 - Кали-југа3904–3905
Холоценски календар10804
Ирански календар182–183
Исламски календар188–189
Јапонски календарЕнрјаку 23
(延暦23年)
Јавански календар699–700
Јулијански календар804
DCCCIV
Корејски календар3137
Мингуо-календар1108 пред Р. Кина
民前1108年
Нанакшахи−664
Селевкидски календар1115/1116 г.г.
Тајландски сончев календар1346–1347
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
930 или 549 или −223
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
931 или 550 или −222

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6312 и 6313 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5554 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4564 и 4565 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1557.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 804 година се протега во 3440 и 3441, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3500 и 3501 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1347. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 188 и 189 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   804 на Ризницата ?