< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

853 (DCCCLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 853. година од новата ера, 853. од првиот милениум, 53. од 9 век и четвртта од 850-тите.

853 г.  во други календари
Грегоријански календар 853
DCCCLIII
Ab urbe condita 1606
Асирски календар 5603
Бахајски календар -991–-990
Бенгалски календар 260
Берберски календар 1803
Будистички календар 1397
Бурмански календар 215
Византиски календар 6361–6362
Еврејски календар 4613–4614
Ерменски календар 302
ԹՎ ՅԲ
Етиопски календар 845-846
Ирански календар 231–232
Исламски календар 238–239
Јулијански календар 853    DCCCLIII
Кинески календар 壬申年月日
(3489/3549)
— до —
癸酉年月日
(3490/3550)
Коптски календар 569–570
Корејски календар 3186
Календар Мингуо 1059 пред РК
民前1059年
Селевкидски календар 1164–1165
Тајландски сончев календар 1396
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 909–910
 - Шака самват 775–776
 - Кали југа 3954–3955
Холоценски календар 10853
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6361 и 6362 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5603 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4613 и 4614 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1606.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 853. година се протега во 3489 и 3490, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3549 и 3550 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1396. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 238 и 239 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди