< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

824 (DCCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 824 година од новата ера, 824. од првиот милениум, 24. од IX век и петта од 820-тите.

824 во разни календари
Грегоријански календар824
DCCCXXIV
Ab urbe condita1577
Ерменски календар273
ԹՎ ՄՀԳ
Асирски календар5574
Балиски календар745–746
Бенгалски календар231
Берберски календар1774
Будистички календар1368
Бурмански календар186
Византиски календар6332–6333
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3520 или 3460
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3521 или 3461
Коптски календар540–541
Етиопски календар816–817
Еврејски календар4584–4585
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера880–881
 - Сачка ера745–746
 - Кали-југа3924–3925
Холоценски календар10824
Ирански календар202–203
Исламски календар208–209
Јапонски календарКонин 15 / Тенчо 1
(天長元年)
Јавански календар720–721
Јулијански календар824
DCCCXXIV
Корејски календар3157
Мингуо-календар1088 пред Р. Кина
民前1088年
Нанакшахи−644
Селевкидски календар1135/1136 г.г.
Тајландски сончев календар1366–1367
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
950 или 569 или −203
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
951 или 570 или −202

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6332 и 6333 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5574 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4584 и 4585 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1577.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 824 година се протега во 3460 и 3461, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3520 и 3521 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1367. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 208 и 209 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   824 на Ризницата ?