< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

879 (DCCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 879 година од новата ера, 879. од првиот милениум, 79. од IX век и последна од 870-тите.

879 во разни календари
Грегоријански календар879
DCCCLXXIX
Ab urbe condita1632
Ерменски календар328
ԹՎ ՅԻԸ
Асирски календар5629
Балиски календар800–801
Бенгалски календар286
Берберски календар1829
Будистички календар1423
Бурмански календар241
Византиски календар6387–6388
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3575 или 3515
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3576 или 3516
Коптски календар595–596
Етиопски календар871–872
Еврејски календар4639–4640
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера935–936
 - Сачка ера800–801
 - Кали-југа3979–3980
Холоценски календар10879
Ирански календар257–258
Исламски календар265–266
Јапонски календарГангјо 3
(元慶3年)
Јавански календар777–778
Јулијански календар879
DCCCLXXIX
Корејски календар3212
Мингуо-календар1033 пред Р. Кина
民前1033年
Нанакшахи−589
Селевкидски календар1190/1191 г.г.
Тајландски сончев календар1421–1422
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1005 или 624 или −148
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1006 или 625 или −147

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6387 и 6388 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5629 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4639 и 4640 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1632.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 879 година се протега во 3515 и 3516, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3575 и 3576 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1422. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 265 и 266 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   879 на Ризницата ?