< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

854 (DCCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 854 година од новата ера, 854. од првиот милениум, 54. од IX век и петта од 850-тите.

854 во разни календари
Грегоријански календар854
DCCCLIV
Ab urbe condita1607
Ерменски календар303
ԹՎ ՅԳ
Асирски календар5604
Балиски календар775–776
Бенгалски календар261
Берберски календар1804
Будистички календар1398
Бурмански календар216
Византиски календар6362–6363
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3550 или 3490
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3551 или 3491
Коптски календар570–571
Етиопски календар846–847
Еврејски календар4614–4615
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера910–911
 - Сачка ера775–776
 - Кали-југа3954–3955
Холоценски календар10854
Ирански календар232–233
Исламски календар239–240
Јапонски календарНинџу 4 / Сајко 1
(斉衡元年)
Јавански календар751–752
Јулијански календар854
DCCCLIV
Корејски календар3187
Мингуо-календар1058 пред Р. Кина
民前1058年
Нанакшахи−614
Селевкидски календар1165/1166 г.г.
Тајландски сончев календар1396–1397
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
980 или 599 или −173
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
981 или 600 или −172

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6362 и 6363 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5604 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4614 и 4615 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1607.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 854 година се протега во 3490 и 3491, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3550 и 3551 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1397. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 239 и 240 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди