< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

899 (DCCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 899 година од новата ера, 899. од првиот милениум, 99. од IX век и последна од 890-тите.

899 во разни календари
Грегоријански календар899
DCCCXCIX
Ab urbe condita1652
Ерменски календар348
ԹՎ ՅԽԸ
Асирски календар5649
Балиски календар820–821
Бенгалски календар306
Берберски календар1849
Будистички календар1443
Бурмански календар261
Византиски календар6407–6408
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3595 или 3535
    — до —
己未年 (зем. коза)
3596 или 3536
Коптски календар615–616
Етиопски календар891–892
Еврејски календар4659–4660
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера955–956
 - Сачка ера820–821
 - Кали-југа3999–4000
Холоценски календар10899
Ирански календар277–278
Исламски календар285–286
Јапонски календарShōtai 2
(昌泰2年)
Јавански календар797–798
Јулијански календар899
DCCCXCIX
Корејски календар3232
Мингуо-календар1013 пред Р. Кина
民前1013年
Нанакшахи−569
Селевкидски календар1210/1211 г.г.
Тајландски сончев календар1441–1442
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1025 или 644 или −128
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1026 или 645 или −127

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6407 и 6408 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5649 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4659 и 4660 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1652.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 899 година се протега во 3535 и 3536, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3595 и 3596 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1442. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 285 и 286 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди