< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

876 (DCCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 876 година од новата ера, 876. од првиот милениум, 76. од IX век и седма од 870-тите.

876 во разни календари
Грегоријански календар876
DCCCLXXVI
Ab urbe condita1629
Ерменски календар325
ԹՎ ՅԻԵ
Асирски календар5626
Балиски календар797–798
Бенгалски календар283
Берберски календар1826
Будистички календар1420
Бурмански календар238
Византиски календар6384–6385
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3572 или 3512
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3573 или 3513
Коптски календар592–593
Етиопски календар868–869
Еврејски календар4636–4637
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера932–933
 - Сачка ера797–798
 - Кали-југа3976–3977
Холоценски календар10876
Ирански календар254–255
Исламски календар262–263
Јапонски календарЏоган 18
(貞観18年)
Јавански календар774–775
Јулијански календар876
DCCCLXXVI
Корејски календар3209
Мингуо-календар1036 пред Р. Кина
民前1036年
Нанакшахи−592
Селевкидски календар1187/1188 г.г.
Тајландски сончев календар1418–1419
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1002 или 621 или −151
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1003 или 622 или −150

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6384 и 6385 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5626 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4636 и 4637 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1629.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 876 година се протега во 3512 и 3513, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3572 и 3573 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1419. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 262 и 263 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди