< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

839 (DCCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 839 година од новата ера, 839. од првиот милениум, 39. од IX век и последна од 830-тите.

839 во разни календари
Грегоријански календар839
DCCCXXXIX
Ab urbe condita1592
Ерменски календар288
ԹՎ ՄՁԸ
Асирски календар5589
Балиски календар760–761
Бенгалски календар246
Берберски календар1789
Будистички календар1383
Бурмански календар201
Византиски календар6347–6348
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3535 или 3475
    — до —
己未年 (зем. коза)
3536 или 3476
Коптски календар555–556
Етиопски календар831–832
Еврејски календар4599–4600
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера895–896
 - Сачка ера760–761
 - Кали-југа3939–3940
Холоценски календар10839
Ирански календар217–218
Исламски календар224–225
Јапонски календарЏова 6
(承和6年)
Јавански календар736–737
Јулијански календар839
DCCCXXXIX
Корејски календар3172
Мингуо-календар1073 пред Р. Кина
民前1073年
Нанакшахи−629
Селевкидски календар1150/1151 г.г.
Тајландски сончев календар1381–1382
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
965 или 584 или −188
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
966 или 585 или −187

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6347 и 6348 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5589 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4599 и 4600 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1592.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 839 година се протега во 3475 и 3476, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3535 и 3536 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1382. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 224 и 225 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди