< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

805 (DCCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 805 година од новата ера, 805. од првиот милениум, 5. од IX век и шеста од 800-тите.

805 во разни календари
Грегоријански календар805
DCCCV
Ab urbe condita1558
Ерменски календар254
ԹՎ ՄԾԴ
Асирски календар5555
Балиски календар726–727
Бенгалски календар212
Берберски календар1755
Будистички календар1349
Бурмански календар167
Византиски календар6313–6314
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3501 или 3441
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3502 или 3442
Коптски календар521–522
Етиопски календар797–798
Еврејски календар4565–4566
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера861–862
 - Сачка ера726–727
 - Кали-југа3905–3906
Холоценски календар10805
Ирански календар183–184
Исламски календар189–190
Јапонски календарЕнрјаку 24
(延暦24年)
Јавански календар700–701
Јулијански календар805
DCCCV
Корејски календар3138
Мингуо-календар1107 пред Р. Кина
民前1107年
Нанакшахи−663
Селевкидски календар1116/1117 г.г.
Тајландски сончев календар1347–1348
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
931 или 550 или −222
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
932 или 551 или −221

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6313 и 6314 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5555 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4565 и 4566 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1558.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 805 година се протега во 3441 и 3442, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3501 и 3502 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1348. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 189 и 190 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди