< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

831 (DCCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 831 година од новата ера, 831. од првиот милениум, 31. од IX век и втора од 830-тите.

831 во разни календари
Грегоријански календар831
DCCCXXXI
Ab urbe condita1584
Ерменски календар280
ԹՎ ՄՁ
Асирски календар5581
Балиски календар752–753
Бенгалски календар238
Берберски календар1781
Будистички календар1375
Бурмански календар193
Византиски календар6339–6340
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3527 или 3467
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3528 или 3468
Коптски календар547–548
Етиопски календар823–824
Еврејски календар4591–4592
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера887–888
 - Сачка ера752–753
 - Кали-југа3931–3932
Холоценски календар10831
Ирански календар209–210
Исламски календар215–216
Јапонски календарТенчо 8
(天長8年)
Јавански календар727–728
Јулијански календар831
DCCCXXXI
Корејски календар3164
Мингуо-календар1081 пред Р. Кина
民前1081年
Нанакшахи−637
Селевкидски календар1142/1143 г.г.
Тајландски сончев календар1373–1374
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
957 или 576 или −196
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
958 или 577 или −195

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6339 и 6340 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5581 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4591 и 4592 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1584.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 831 година се протега во 3467 и 3468, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3527 и 3528 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1374. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 215 и 216 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   831 на Ризницата ?