< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

847 (DCCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 847 година од новата ера, 847. од првиот милениум, 47. од IX век и осма од 840-тите.

847 во разни календари
Грегоријански календар847
DCCCXLVII
Ab urbe condita1600
Ерменски календар296
ԹՎ ՄՂԶ
Асирски календар5597
Балиски календар768–769
Бенгалски календар254
Берберски календар1797
Будистички календар1391
Бурмански календар209
Византиски календар6355–6356
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3543 или 3483
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3544 или 3484
Коптски календар563–564
Етиопски календар839–840
Еврејски календар4607–4608
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера903–904
 - Сачка ера768–769
 - Кали-југа3947–3948
Холоценски календар10847
Ирански календар225–226
Исламски календар232–233
Јапонски календарЏова 14
(承和14年)
Јавански календар744–745
Јулијански календар847
DCCCXLVII
Корејски календар3180
Мингуо-календар1065 пред Р. Кина
民前1065年
Нанакшахи−621
Селевкидски календар1158/1159 г.г.
Тајландски сончев календар1389–1390
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
973 или 592 или −180
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
974 или 593 или −179

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6355 и 6356 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5597 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4607 и 4608 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1600.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 847 година се протега во 3483 и 3484, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3543 и 3544 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1390. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 232 и 233 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   847 на Ризницата ?