< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

889 (DCCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 889 година од новата ера, 889. од првиот милениум, 89. од IX век и последна од 880-тите.

889 во разни календари
Грегоријански календар889
DCCCLXXXIX
Ab urbe condita1642
Ерменски календар338
ԹՎ ՅԼԸ
Асирски календар5639
Балиски календар810–811
Бенгалски календар296
Берберски календар1839
Будистички календар1433
Бурмански календар251
Византиски календар6397–6398
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3585 или 3525
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3586 или 3526
Коптски календар605–606
Етиопски календар881–882
Еврејски календар4649–4650
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера945–946
 - Сачка ера810–811
 - Кали-југа3989–3990
Холоценски календар10889
Ирански календар267–268
Исламски календар275–276
Јапонски календарНина 5 / Канпјо 1
(寛平元年)
Јавански календар787–788
Јулијански календар889
DCCCLXXXIX
Корејски календар3222
Мингуо-календар1023 пред Р. Кина
民前1023年
Нанакшахи−579
Селевкидски календар1200/1201 г.г.
Тајландски сончев календар1431–1432
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1015 или 634 или −138
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1016 или 635 или −137

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6397 и 6398 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5639 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4649 и 4650 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1642.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 889 година се протега во 3525 и 3526, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3585 и 3586 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1432. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 275 и 276 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди