< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

830 (DCCCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 830 година од новата ера, 830. од првиот милениум, 30. од IX век и прва од 830-тите.

830 во разни календари
Грегоријански календар830
DCCCXXX
Ab urbe condita1583
Ерменски календар279
ԹՎ ՄՀԹ
Асирски календар5580
Балиски календар751–752
Бенгалски календар237
Берберски календар1780
Будистички календар1374
Бурмански календар192
Византиски календар6338–6339
Кинески календар己酉(зем. петел)
3526 или 3466
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3527 или 3467
Коптски календар546–547
Етиопски календар822–823
Еврејски календар4590–4591
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера886–887
 - Сачка ера751–752
 - Кали-југа3930–3931
Холоценски календар10830
Ирански календар208–209
Исламски календар214–215
Јапонски календарТенчо 7
(天長7年)
Јавански календар726–727
Јулијански календар830
DCCCXXX
Корејски календар3163
Мингуо-календар1082 пред Р. Кина
民前1082年
Нанакшахи−638
Селевкидски календар1141/1142 г.г.
Тајландски сончев календар1372–1373
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
956 или 575 или −197
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
957 или 576 или −196

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6338 и 6339 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5580 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4590 и 4591 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1583.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 830 година се протега во 3466 и 3467, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3526 и 3527 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1373. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 214 и 215 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди