< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

803 (DCCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 803 година од новата ера, 803. од првиот милениум, 3. од IX век и четвртта од 800-тите.

803 во разни календари
Грегоријански календар803
DCCCIII
Ab urbe condita1556
Ерменски календар252
ԹՎ ՄԾԲ
Асирски календар5553
Балиски календар724–725
Бенгалски календар210
Берберски календар1753
Будистички календар1347
Бурмански календар165
Византиски календар6311–6312
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3499 или 3439
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3500 или 3440
Коптски календар519–520
Етиопски календар795–796
Еврејски календар4563–4564
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера859–860
 - Сачка ера724–725
 - Кали-југа3903–3904
Холоценски календар10803
Ирански календар181–182
Исламски календар187–188
Јапонски календарЕнрјаку 22
(延暦22年)
Јавански календар698–699
Јулијански календар803
DCCCIII
Корејски календар3136
Мингуо-календар1109 пред Р. Кина
民前1109年
Нанакшахи−665
Селевкидски календар1114/1115 г.г.
Тајландски сончев календар1345–1346
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
929 или 548 или −224
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
930 или 549 или −223

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6311 и 6312 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5553 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4563 и 4564 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1556.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 803 година се протега во 3439 и 3440, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3499 и 3500 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1346. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 187 и 188 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   803 на Ризницата ?