< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

891 (DCCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 891 година од новата ера, 891. од првиот милениум, 91. од IX век и втора од 890-тите.

891 во разни календари
Грегоријански календар891
DCCCXCI
Ab urbe condita1644
Ерменски календар340
ԹՎ ՅԽ
Асирски календар5641
Балиски календар812–813
Бенгалски календар298
Берберски календар1841
Будистички календар1435
Бурмански календар253
Византиски календар6399–6400
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3587 или 3527
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3588 или 3528
Коптски календар607–608
Етиопски календар883–884
Еврејски календар4651–4652
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера947–948
 - Сачка ера812–813
 - Кали-југа3991–3992
Холоценски календар10891
Ирански календар269–270
Исламски календар277–278
Јапонски календарКанпјо 3
(寛平3年)
Јавански календар789–790
Јулијански календар891
DCCCXCI
Корејски календар3224
Мингуо-календар1021 пред Р. Кина
民前1021年
Нанакшахи−577
Селевкидски календар1202/1203 г.г.
Тајландски сончев календар1433–1434
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1017 или 636 или −136
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1018 или 637 или −135

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6399 и 6400 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5641 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4651 и 4652 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1644.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 891 година се протега во 3527 и 3528, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3587 и 3588 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1434. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 277 и 278 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди