< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

868 (DCCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 868 година од новата ера, 868. од првиот милениум, 68. од IX век и деветта од 860-тите.

868 во разни календари
Грегоријански календар868
DCCCLXVIII
Ab urbe condita1621
Ерменски календар317
ԹՎ ՅԺԷ
Асирски календар5618
Балиски календар789–790
Бенгалски календар275
Берберски календар1818
Будистички календар1412
Бурмански календар230
Византиски календар6376–6377
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3564 или 3504
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3565 или 3505
Коптски календар584–585
Етиопски календар860–861
Еврејски календар4628–4629
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера924–925
 - Сачка ера789–790
 - Кали-југа3968–3969
Холоценски календар10868
Ирански календар246–247
Исламски календар253–255
Јапонски календарЏоган 10
(貞観10年)
Јавански календар765–766
Јулијански календар868
DCCCLXVIII
Корејски календар3201
Мингуо-календар1044 пред Р. Кина
民前1044年
Нанакшахи−600
Селевкидски календар1179/1180 г.г.
Тајландски сончев календар1410–1411
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
994 или 613 или −159
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
995 или 614 или −158

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6376 и 6377 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5618 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4628 и 4629 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1621.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 868 година се протега во 3504 и 3505, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3564 и 3565 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1411. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 253 и 255 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди