< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

884 (DCCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 884 година од новата ера, 884. од првиот милениум, 84. од IX век и петта од 880-тите.

884 во разни календари
Грегоријански календар884
DCCCLXXXIV
Ab urbe condita1637
Ерменски календар333
ԹՎ ՅԼԳ
Асирски календар5634
Балиски календар805–806
Бенгалски календар291
Берберски календар1834
Будистички календар1428
Бурмански календар246
Византиски календар6392–6393
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3580 или 3520
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3581 или 3521
Коптски календар600–601
Етиопски календар876–877
Еврејски календар4644–4645
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера940–941
 - Сачка ера805–806
 - Кали-југа3984–3985
Холоценски календар10884
Ирански календар262–263
Исламски календар270–271
Јапонски календарГангјо 8
(元慶8年)
Јавански календар782–783
Јулијански календар884
DCCCLXXXIV
Корејски календар3217
Мингуо-календар1028 пред Р. Кина
民前1028年
Нанакшахи−584
Селевкидски календар1195/1196 г.г.
Тајландски сончев календар1426–1427
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1010 или 629 или −143
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1011 или 630 или −142

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6392 и 6393 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5634 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4644 и 4645 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1637.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 884 година се протега во 3520 и 3521, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3580 и 3581 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1427. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 270 и 271 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди