< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

878 (DCCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 878 година од новата ера, 878. од првиот милениум, 78. од IX век и деветта од 870-тите.

878 во разни календари
Грегоријански календар878
DCCCLXXVIII
Ab urbe condita1631
Ерменски календар327
ԹՎ ՅԻԷ
Асирски календар5628
Балиски календар799–800
Бенгалски календар285
Берберски календар1828
Будистички календар1422
Бурмански календар240
Византиски календар6386–6387
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3574 или 3514
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3575 или 3515
Коптски календар594–595
Етиопски календар870–871
Еврејски календар4638–4639
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера934–935
 - Сачка ера799–800
 - Кали-југа3978–3979
Холоценски календар10878
Ирански календар256–257
Исламски календар264–265
Јапонски календарГангјо 2
(元慶2年)
Јавански календар776–777
Јулијански календар878
DCCCLXXVIII
Корејски календар3211
Мингуо-календар1034 пред Р. Кина
民前1034年
Нанакшахи−590
Селевкидски календар1189/1190 г.г.
Тајландски сончев календар1420–1421
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1004 или 623 или −149
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1005 или 624 или −148

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6386 и 6387 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5628 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4638 и 4639 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1631.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 878 година се протега во 3514 и 3515, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3574 и 3575 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1421. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 264 и 265 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди