< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

551 (DLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 551 година од новата ера, 551. од првиот милениум, 51. од VI век и втора од 550-тите.

551 во разни календари
Грегоријански календар551
DLI
Ab urbe condita1304
Асирски календар5301
Балиски календар472–473
Бенгалски календар−42
Берберски календар1501
Будистички календар1095
Бурмански календар−87
Византиски календар6059–6060
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3247 или 3187
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3248 или 3188
Коптски календар267–268
Етиопски календар543–544
Еврејски календар4311–4312
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера607–608
 - Сачка ера472–473
 - Кали-југа3651–3652
Холоценски календар10551
Ирански календар71 п.п. – 70 п.п.
Исламски календар73 п.х. – 72 п.х.
Јавански календар439–440
Јулијански календар551
DLI
Корејски календар2884
Мингуо-календар1361 пред Р. Кина
民前1361年
Нанакшахи−917
Селевкидски календар862/863 г.г.
Тајландски сончев календар1093–1094
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
677 или 296 или −476
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
678 или 297 или −475

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6059 и 6060 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5301 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4311 и 4312 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1304.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 551 година се протега во 3187 и 3188, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3247 и 3248 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1094. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 73 и 72 година пред хиџра. Годината 551 (DLI) била обична година која започнала во ден недела од јулијанскиот календар. Бројот 551 за оваа година се користел од почетокот на средновековниот период, кога Ано Домини станал метод кој се користи во Европа за именување на годините.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди