< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

590 (DXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 590 година од новата ера, 590. од првиот милениум, 90. од VI век и прва од 590-тите.

590 во разни календари
Грегоријански календар590
DXC
Ab urbe condita1343
Ерменски календар39
ԹՎ ԼԹ
Асирски календар5340
Балиски календар511–512
Бенгалски календар−3
Берберски календар1540
Будистички календар1134
Бурмански календар−48
Византиски календар6098–6099
Кинески календар己酉(зем. петел)
3286 или 3226
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3287 или 3227
Коптски календар306–307
Етиопски календар582–583
Еврејски календар4350–4351
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера646–647
 - Сачка ера511–512
 - Кали-југа3690–3691
Холоценски календар10590
Ирански календар32 п.п. – 31 п.п.
Исламски календар33 п.х. – 32 п.х.
Јавански календар479–480
Јулијански календар590
DXC
Корејски календар2923
Мингуо-календар1322 пред Р. Кина
民前1322年
Нанакшахи−878
Селевкидски календар901/902 г.г.
Тајландски сончев календар1132–1133
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
716 или 335 или −437
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
717 или 336 или −436

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6098 и 6099 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5340 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4350 и 4351 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1343.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 590 година се протега во 3226 и 3227, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3286 и 3287 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1133. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 33 и 32 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   590 на Ризницата ?