< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

543 (DXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 543 година од новата ера, 543. од првиот милениум, 43. од VI век и четвртта од 540-тите.

543 во разни календари
Грегоријански календар543
DXLIII
Ab urbe condita1296
Асирски календар5293
Балиски календар464–465
Бенгалски календар−50
Берберски календар1493
Будистички календар1087
Бурмански календар−95
Византиски календар6051–6052
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3239 или 3179
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3240 или 3180
Коптски календар259–260
Етиопски календар535–536
Еврејски календар4303–4304
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера599–600
 - Сачка ера464–465
 - Кали-југа3643–3644
Холоценски календар10543
Ирански календар79 п.п. – 78 п.п.
Исламски календар81 п.х. – 80 п.х.
Јавански календар430–431
Јулијански календар543
DXLIII
Корејски календар2876
Мингуо-календар1369 пред Р. Кина
民前1369年
Нанакшахи−925
Селевкидски календар854/855 г.г.
Тајландски сончев календар1085–1086
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
669 или 288 или −484
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
670 или 289 или −483

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6051 и 6052 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5293 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4303 и 4304 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1296.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 543 година се протега во 3179 и 3180, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3239 и 3240 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1086. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 81 и 80 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди