< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

592 (DXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 592 година од новата ера, 592. од првиот милениум, 92. од VI век и трета од 590-тите.

592 во разни календари
Грегоријански календар592
DXCII
Ab urbe condita1345
Ерменски календар41
ԹՎ ԽԱ
Асирски календар5342
Балиски календар513–514
Бенгалски календар−1
Берберски календар1542
Будистички календар1136
Бурмански календар−46
Византиски календар6100–6101
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3288 или 3228
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3289 или 3229
Коптски календар308–309
Етиопски календар584–585
Еврејски календар4352–4353
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера648–649
 - Сачка ера513–514
 - Кали-југа3692–3693
Холоценски календар10592
Ирански календар30 п.п. – 29 п.п.
Исламски календар31 п.х. – 30 п.х.
Јавански календар481–482
Јулијански календар592
DXCII
Корејски календар2925
Мингуо-календар1320 пред Р. Кина
民前1320年
Нанакшахи−876
Селевкидски календар903/904 г.г.
Тајландски сончев календар1134–1135
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
718 или 337 или −435
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
719 или 338 или −434

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6100 и 6101 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5342 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4352 и 4353 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1345.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 592 година се протега во 3228 и 3229, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3288 и 3289 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1135. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 31 и 30 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди