< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

514 (DXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 514 година од новата ера, 514. од првиот милениум, 14. од VI век и петта од 510-тите.

514 во разни календари
Грегоријански календар514
DXIV
Ab urbe condita1267
Асирски календар5264
Балиски календар435–436
Бенгалски календар−79
Берберски календар1464
Будистички календар1058
Бурмански календар−124
Византиски календар6022–6023
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3210 или 3150
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3211 или 3151
Коптски календар230–231
Етиопски календар506–507
Еврејски календар4274–4275
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера570–571
 - Сачка ера435–436
 - Кали-југа3614–3615
Холоценски календар10514
Ирански календар108 п.п. – 107 п.п.
Исламски календар111 п.х. – 110 п.х.
Јавански календар401–402
Јулијански календар514
DXIV
Корејски календар2847
Мингуо-календар1398 пред Р. Кина
民前1398年
Нанакшахи−954
Селевкидски календар825/826 г.г.
Тајландски сончев календар1056–1057
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
640 или 259 или −513
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
641 или 260 или −512

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6022 и 6023 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5264 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4274 и 4275 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1267.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 514 година се протега во 3150 и 3151, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3210 и 3211 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1057. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 111 и 110 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди