< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

523 (DXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 523 година од новата ера, 523. од првиот милениум, 23. од VI век и четвртта од 520-тите.

523 во разни календари
Грегоријански календар523
DXXIII
Ab urbe condita1276
Асирски календар5273
Балиски календар444–445
Бенгалски календар−70
Берберски календар1473
Будистички календар1067
Бурмански календар−115
Византиски календар6031–6032
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3219 или 3159
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3220 или 3160
Коптски календар239–240
Етиопски календар515–516
Еврејски календар4283–4284
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера579–580
 - Сачка ера444–445
 - Кали-југа3623–3624
Холоценски календар10523
Ирански календар99 п.п. – 98 п.п.
Исламски календар102 п.х. – 101 п.х.
Јавански календар410–411
Јулијански календар523
DXXIII
Корејски календар2856
Мингуо-календар1389 пред Р. Кина
民前1389年
Нанакшахи−945
Селевкидски календар834/835 г.г.
Тајландски сончев календар1065–1066
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
649 или 268 или −504
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
650 или 269 или −503

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6031 и 6032 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5273 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4283 и 4284 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1276.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 523 година се протега во 3159 и 3160, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3219 и 3220 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1066. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 102 и 101 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   523 на Ризницата ?