< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

505 (DV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 505 година од новата ера, 505. од првиот милениум, 5. од VI век и шеста од 500-тите.

505 во разни календари
Грегоријански календар505
DV
Ab urbe condita1258
Асирски календар5255
Балиски календар426–427
Бенгалски календар−88
Берберски календар1455
Будистички календар1049
Бурмански календар−133
Византиски календар6013–6014
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3201 или 3141
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3202 или 3142
Коптски календар221–222
Етиопски календар497–498
Еврејски календар4265–4266
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера561–562
 - Сачка ера426–427
 - Кали-југа3605–3606
Холоценски календар10505
Ирански календар117 п.п. – 116 п.п.
Исламски календар121 п.х. – 120 п.х.
Јавански календар391–392
Јулијански календар505
DV
Корејски календар2838
Мингуо-календар1407 пред Р. Кина
民前1407年
Нанакшахи−963
Селевкидски календар816/817 г.г.
Тајландски сончев календар1047–1048
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
631 или 250 или −522
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
632 или 251 или −521

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6013 и 6014 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5255 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4265 и 4266 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1258.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 505 година се протега во 3141 и 3142, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3201 и 3202 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1048. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 121 и 120 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди