< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

506 (DVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 506 година од новата ера, 506. од првиот милениум, 6. од VI век и седма од 500-тите.

506 во разни календари
Грегоријански календар506
DVI
Ab urbe condita1259
Асирски календар5256
Балиски календар427–428
Бенгалски календар−87
Берберски календар1456
Будистички календар1050
Бурмански календар−132
Византиски календар6014–6015
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3202 или 3142
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3203 или 3143
Коптски календар222–223
Етиопски календар498–499
Еврејски календар4266–4267
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера562–563
 - Сачка ера427–428
 - Кали-југа3606–3607
Холоценски календар10506
Ирански календар116 п.п. – 115 п.п.
Исламски календар120 п.х. – 119 п.х.
Јавански календар392–393
Јулијански календар506
DVI
Корејски календар2839
Мингуо-календар1406 пред Р. Кина
民前1406年
Нанакшахи−962
Селевкидски календар817/818 г.г.
Тајландски сончев календар1048–1049
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
632 или 251 или −521
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
633 или 252 или −520

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6014 и 6015 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5256 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4266 и 4267 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1259.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 506 година се протега во 3142 и 3143, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3202 и 3203 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1049. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 120 и 119 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди