< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

578 (DLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 578 година од новата ера, 578. од првиот милениум, 78. од VI век и деветта од 570-тите.

578 во разни календари
Грегоријански календар578
DLXXVIII
Ab urbe condita1331
Ерменски календар27
ԹՎ ԻԷ
Асирски календар5328
Балиски календар499–500
Бенгалски календар−15
Берберски календар1528
Будистички календар1122
Бурмански календар−60
Византиски календар6086–6087
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3274 или 3214
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3275 или 3215
Коптски календар294–295
Етиопски календар570–571
Еврејски календар4338–4339
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера634–635
 - Сачка ера499–500
 - Кали-југа3678–3679
Холоценски календар10578
Ирански календар44 п.п. – 43 п.п.
Исламски календар45 п.х. – 44 п.х.
Јавански календар467–468
Јулијански календар578
DLXXVIII
Корејски календар2911
Мингуо-календар1334 пред Р. Кина
民前1334年
Нанакшахи−890
Селевкидски календар889/890 г.г.
Тајландски сончев календар1120–1121
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
704 или 323 или −449
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
705 или 324 или −448

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6086 и 6087 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5328 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4338 и 4339 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1331.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 578 година се протега во 3214 и 3215, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3274 и 3275 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1121. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 45 и 44 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди