< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

583 (DLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 583 година од новата ера, 583. од првиот милениум, 83. од VI век и четвртта од 580-тите.

583 во разни календари
Грегоријански календар583
DLXXXIII
Ab urbe condita1336
Ерменски календар32
ԹՎ ԼԲ
Асирски календар5333
Балиски календар504–505
Бенгалски календар−10
Берберски календар1533
Будистички календар1127
Бурмански календар−55
Византиски календар6091–6092
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3279 или 3219
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3280 или 3220
Коптски календар299–300
Етиопски календар575–576
Еврејски календар4343–4344
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера639–640
 - Сачка ера504–505
 - Кали-југа3683–3684
Холоценски календар10583
Ирански календар39 п.п. – 38 п.п.
Исламски календар40 п.х. – 39 п.х.
Јавански календар472–473
Јулијански календар583
DLXXXIII
Корејски календар2916
Мингуо-календар1329 пред Р. Кина
民前1329年
Нанакшахи−885
Селевкидски календар894/895 г.г.
Тајландски сончев календар1125–1126
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
709 или 328 или −444
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
710 или 329 или −443

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6091 и 6092 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5333 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4343 и 4344 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1336.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 583 година се протега во 3219 и 3220, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3279 и 3280 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1126. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 40 и 39 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди