< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

553 (DLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 553 година од новата ера, 553. од првиот милениум, 53. од VI век и четвртта од 550-тите.

553 во разни календари
Грегоријански календар553
DLIII
Ab urbe condita1306
Ерменски календар2
ԹՎ Բ
Асирски календар5303
Балиски календар474–475
Бенгалски календар−40
Берберски календар1503
Будистички календар1097
Бурмански календар−85
Византиски календар6061–6062
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3249 или 3189
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3250 или 3190
Коптски календар269–270
Етиопски календар545–546
Еврејски календар4313–4314
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера609–610
 - Сачка ера474–475
 - Кали-југа3653–3654
Холоценски календар10553
Ирански календар69 п.п. – 68 п.п.
Исламски календар71 п.х. – 70 п.х.
Јавански календар441–442
Јулијански календар553
DLIII
Корејски календар2886
Мингуо-календар1359 пред Р. Кина
民前1359年
Нанакшахи−915
Селевкидски календар864/865 г.г.
Тајландски сончев календар1095–1096
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
679 или 298 или −474
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
680 или 299 или −473

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6061 и 6062 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5303 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4313 и 4314 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1306.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 553 година се протега во 3189 и 3190, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3249 и 3250 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1096. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 71 и 70 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди