< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

535 (DXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 535 година од новата ера, 535. од првиот милениум, 35. од VI век и шеста од 530-тите.

535 во разни календари
Грегоријански календар535
DXXXV
Ab urbe condita1288
Асирски календар5285
Балиски календар456–457
Бенгалски календар−58
Берберски календар1485
Будистички календар1079
Бурмански календар−103
Византиски календар6043–6044
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3231 или 3171
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3232 или 3172
Коптски календар251–252
Етиопски календар527–528
Еврејски календар4295–4296
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера591–592
 - Сачка ера456–457
 - Кали-југа3635–3636
Холоценски календар10535
Ирански календар87 п.п. – 86 п.п.
Исламски календар90 п.х. – 89 п.х.
Јавански календар422–423
Јулијански календар535
DXXXV
Корејски календар2868
Мингуо-календар1377 пред Р. Кина
民前1377年
Нанакшахи−933
Селевкидски календар846/847 г.г.
Тајландски сончев календар1077–1078
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
661 или 280 или −492
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
662 или 281 или −491

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6043 и 6044 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5285 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4295 и 4296 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1288.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 535 година се протега во 3171 и 3172, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3231 и 3232 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1078. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 90 и 89 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди