< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

541 (DXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 541 година од новата ера, 541. од првиот милениум, 41. од VI век и втора од 540-тите.

541 во разни календари
Грегоријански календар541
DXLI
Ab urbe condita1294
Асирски календар5291
Балиски календар462–463
Бенгалски календар−52
Берберски календар1491
Будистички календар1085
Бурмански календар−97
Византиски календар6049–6050
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3237 или 3177
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3238 или 3178
Коптски календар257–258
Етиопски календар533–534
Еврејски календар4301–4302
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера597–598
 - Сачка ера462–463
 - Кали-југа3641–3642
Холоценски календар10541
Ирански календар81 п.п. – 80 п.п.
Исламски календар84 п.х. – 83 п.х.
Јавански календар428–429
Јулијански календар541
DXLI
Корејски календар2874
Мингуо-календар1371 пред Р. Кина
民前1371年
Нанакшахи−927
Селевкидски календар852/853 г.г.
Тајландски сончев календар1083–1084
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
667 или 286 или −486
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
668 или 287 или −485

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6049 и 6050 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5291 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4301 и 4302 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1294.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 541 година се протега во 3177 и 3178, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3237 и 3238 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1084. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 84 и 83 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди