< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

518 (DXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 518 година од новата ера, 518. од првиот милениум, 18. од VI век и деветта од 510-тите.

518 во разни календари
Грегоријански календар518
DXVIII
Ab urbe condita1271
Асирски календар5268
Балиски календар439–440
Бенгалски календар−75
Берберски календар1468
Будистички календар1062
Бурмански календар−120
Византиски календар6026–6027
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3214 или 3154
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3215 или 3155
Коптски календар234–235
Етиопски календар510–511
Еврејски календар4278–4279
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера574–575
 - Сачка ера439–440
 - Кали-југа3618–3619
Холоценски календар10518
Ирански календар104 п.п. – 103 п.п.
Исламски календар107 п.х. – 106 п.х.
Јавански календар405–406
Јулијански календар518
DXVIII
Корејски календар2851
Мингуо-календар1394 пред Р. Кина
民前1394年
Нанакшахи−950
Селевкидски календар829/830 г.г.
Тајландски сончев календар1060–1061
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
644 или 263 или −509
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
645 или 264 или −508

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6026 и 6027 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5268 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4278 и 4279 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1271.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 518 година се протега во 3154 и 3155, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3214 и 3215 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1061. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 107 и 106 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   518 на Ризницата ?