< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

537 (DXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 537 година од новата ера, 537. од првиот милениум, 37. од VI век и осма од 530-тите.

537 во разни календари
Грегоријански календар537
DXXXVII
Ab urbe condita1290
Асирски календар5287
Балиски календар458–459
Бенгалски календар−56
Берберски календар1487
Будистички календар1081
Бурмански календар−101
Византиски календар6045–6046
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3233 или 3173
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3234 или 3174
Коптски календар253–254
Етиопски календар529–530
Еврејски календар4297–4298
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера593–594
 - Сачка ера458–459
 - Кали-југа3637–3638
Холоценски календар10537
Ирански календар85 п.п. – 84 п.п.
Исламски календар88 п.х. – 87 п.х.
Јавански календар424–425
Јулијански календар537
DXXXVII
Корејски календар2870
Мингуо-календар1375 пред Р. Кина
民前1375年
Нанакшахи−931
Селевкидски календар848/849 г.г.
Тајландски сончев календар1079–1080
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
663 или 282 или −490
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
664 или 283 или −489

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6045 и 6046 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5287 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4297 и 4298 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1290.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 537 година се протега во 3173 и 3174, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3233 и 3234 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1080. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 88 и 87 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди