< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

547 (DXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 547 година од новата ера, 547. од првиот милениум, 47. од VI век и осма од 540-тите.

547 во разни календари
Грегоријански календар547
DXLVII
Ab urbe condita1300
Асирски календар5297
Балиски календар468–469
Бенгалски календар−46
Берберски календар1497
Будистички календар1091
Бурмански календар−91
Византиски календар6055–6056
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3243 или 3183
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3244 или 3184
Коптски календар263–264
Етиопски календар539–540
Еврејски календар4307–4308
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера603–604
 - Сачка ера468–469
 - Кали-југа3647–3648
Холоценски календар10547
Ирански календар75 п.п. – 74 п.п.
Исламски календар77 п.х. – 76 п.х.
Јавански календар435–436
Јулијански календар547
DXLVII
Корејски календар2880
Мингуо-календар1365 пред Р. Кина
民前1365年
Нанакшахи−921
Селевкидски календар858/859 г.г.
Тајландски сончев календар1089–1090
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
673 или 292 или −480
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
674 или 293 или −479

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6055 и 6056 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5297 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4307 и 4308 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1300.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 547 година се протега во 3183 и 3184, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3243 и 3244 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1090. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 77 и 76 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди