< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

516 (DXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 516. година од новата ера, 516. од првиот милениум, 16. од 6 век и седма од 510-тите.

516 г.  во други календари
Грегоријански календар 516
DXVI
Ab urbe condita 1269
Асирски календар 5266
Бахајски календар -1328–-1327
Бенгалски календар -77
Берберски календар 1466
Будистички календар 1060
Бурмански календар -122
Византиски календар 6024–6025
Еврејски календар 4276–4277
Ерменски календар
Етиопски календар 508-509
Ирански календар 106 п.с. – 105 п.с.
Исламски календар 109 пред хиџра – 108 пред хиџра
Јулијански календар 516    DXVI
Кинески календар 乙未年月日
(3152/3212)
— до —
丙申年月日
(3153/3213)
Коптски календар 232–233
Корејски календар 2849
Календар Мингуо 1396 пред РК
民前1396年
Селевкидски календар 827–828
Тајландски сончев календар 1059
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 572–573
 - Шака самват 438–439
 - Кали југа 3617–3618
Холоценски календар 10516
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6024 и 6025 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5266 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4276 и 4277 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1269.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 516. година се протега во 3152 и 3153, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3212 и 3213 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1059. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 109 и 108 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди