< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

593 (DXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 593 година од новата ера, 593. од првиот милениум, 93. од VI век и четвртта од 590-тите.

593 во разни календари
Грегоријански календар593
DXCIII
Ab urbe condita1346
Ерменски календар42
ԹՎ ԽԲ
Асирски календар5343
Балиски календар514–515
Бенгалски календар0
Берберски календар1543
Будистички календар1137
Бурмански календар−45
Византиски календар6101–6102
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3289 или 3229
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3290 или 3230
Коптски календар309–310
Етиопски календар585–586
Еврејски календар4353–4354
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера649–650
 - Сачка ера514–515
 - Кали-југа3693–3694
Холоценски календар10593
Ирански календар29 п.п. – 28 п.п.
Исламски календар30 п.х. – 29 п.х.
Јавански календар482–483
Јулијански календар593
DXCIII
Корејски календар2926
Мингуо-календар1319 пред Р. Кина
民前1319年
Нанакшахи−875
Селевкидски календар904/905 г.г.
Тајландски сончев календар1135–1136
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
719 или 338 или −434
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
720 или 339 или −433

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6101 и 6102 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5343 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4353 и 4354 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1346.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 593 година се протега во 3229 и 3230, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3289 и 3290 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1136. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 30 и 29 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди