< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

511 (DXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 511 година од новата ера, 511. од првиот милениум, 11. од VI век и втора од 510-тите.

511 во разни календари
Грегоријански календар511
DXI
Ab urbe condita1264
Асирски календар5261
Балиски календар432–433
Бенгалски календар−82
Берберски календар1461
Будистички календар1055
Бурмански календар−127
Византиски календар6019–6020
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3207 или 3147
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3208 или 3148
Коптски календар227–228
Етиопски календар503–504
Еврејски календар4271–4272
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера567–568
 - Сачка ера432–433
 - Кали-југа3611–3612
Холоценски календар10511
Ирански календар111 п.п. – 110 п.п.
Исламски календар114 п.х. – 113 п.х.
Јавански календар397–398
Јулијански календар511
DXI
Корејски календар2844
Мингуо-календар1401 пред Р. Кина
民前1401年
Нанакшахи−957
Селевкидски календар822/823 г.г.
Тајландски сончев календар1053–1054
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
637 или 256 или −516
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
638 или 257 или −515

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6019 и 6020 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5261 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4271 и 4272 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1264.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 511 година се протега во 3147 и 3148, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3207 и 3208 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1054. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 114 и 113 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   511 на Ризницата ?