< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

534 (DXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 534 година од новата ера, 534. од првиот милениум, 34. од VI век и петта од 530-тите.

534 во разни календари
Грегоријански календар534
DXXXIV
Ab urbe condita1287
Асирски календар5284
Балиски календар455–456
Бенгалски календар−59
Берберски календар1484
Будистички календар1078
Бурмански календар−104
Византиски календар6042–6043
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3230 или 3170
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3231 или 3171
Коптски календар250–251
Етиопски календар526–527
Еврејски календар4294–4295
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера590–591
 - Сачка ера455–456
 - Кали-југа3634–3635
Холоценски календар10534
Ирански календар88 п.п. – 87 п.п.
Исламски календар91 п.х. – 90 п.х.
Јавански календар421–422
Јулијански календар534
DXXXIV
Корејски календар2867
Мингуо-календар1378 пред Р. Кина
民前1378年
Нанакшахи−934
Селевкидски календар845/846 г.г.
Тајландски сончев календар1076–1077
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
660 или 279 или −493
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
661 или 280 или −492

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6042 и 6043 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5284 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4294 и 4295 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1287.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 534 година се протега во 3170 и 3171, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3230 и 3231 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1077. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 91 и 90 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди