< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

570 (DLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 570 година од новата ера, 570. од првиот милениум, 70. од VI век и прва од 570-тите.

570 во разни календари
Грегоријански календар570
DLXX
Ab urbe condita1323
Ерменски календар19
ԹՎ ԺԹ
Асирски календар5320
Балиски календар491–492
Бенгалски календар−23
Берберски календар1520
Будистички календар1114
Бурмански календар−68
Византиски календар6078–6079
Кинески календар己丑(зем. вол)
3266 или 3206
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3267 или 3207
Коптски календар286–287
Етиопски календар562–563
Еврејски календар4330–4331
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера626–627
 - Сачка ера491–492
 - Кали-југа3670–3671
Холоценски календар10570
Ирански календар52 п.п. – 51 п.п.
Исламски календар54 п.х. – 53 п.х.
Јавански календар458–459
Јулијански календар570
DLXX
Корејски календар2903
Мингуо-календар1342 пред Р. Кина
民前1342年
Нанакшахи−898
Селевкидски календар881/882 г.г.
Тајландски сончев календар1112–1113
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
696 или 315 или −457
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
697 или 316 или −456

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6078 и 6079 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5320 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4330 и 4331 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1323.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 570 година се протега во 3206 и 3207, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3266 и 3267 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1113. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 54 и 53 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   570 на Ризницата ?