< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

509 (DIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 509 година од новата ера, 509. од првиот милениум, 9. од VI век и последна од 500-тите.

509 во разни календари
Грегоријански календар509
DIX
Ab urbe condita1262
Асирски календар5259
Балиски календар430–431
Бенгалски календар−84
Берберски календар1459
Будистички календар1053
Бурмански календар−129
Византиски календар6017–6018
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3205 или 3145
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3206 или 3146
Коптски календар225–226
Етиопски календар501–502
Еврејски календар4269–4270
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера565–566
 - Сачка ера430–431
 - Кали-југа3609–3610
Холоценски календар10509
Ирански календар113 п.п. – 112 п.п.
Исламски календар117 п.х. – 115 п.х.
Јавански календар395–396
Јулијански календар509
DIX
Корејски календар2842
Мингуо-календар1403 пред Р. Кина
民前1403年
Нанакшахи−959
Селевкидски календар820/821 г.г.
Тајландски сончев календар1051–1052
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
635 или 254 или −518
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
636 или 255 или −517

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6017 и 6018 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5259 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4269 и 4270 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1262.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 509 година се протега во 3145 и 3146, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3205 и 3206 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1052. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 117 и 115 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди