< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

575 (DLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 575 година од новата ера, 575. од првиот милениум, 75. од VI век и шеста од 570-тите.

575 во разни календари
Грегоријански календар575
DLXXV
Ab urbe condita1328
Ерменски календар24
ԹՎ ԻԴ
Асирски календар5325
Балиски календар496–497
Бенгалски календар−18
Берберски календар1525
Будистички календар1119
Бурмански календар−63
Византиски календар6083–6084
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3271 или 3211
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3272 или 3212
Коптски календар291–292
Етиопски календар567–568
Еврејски календар4335–4336
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера631–632
 - Сачка ера496–497
 - Кали-југа3675–3676
Холоценски календар10575
Ирански календар47 п.п. – 46 п.п.
Исламски календар48 п.х. – 47 п.х.
Јавански календар463–464
Јулијански календар575
DLXXV
Корејски календар2908
Мингуо-календар1337 пред Р. Кина
民前1337年
Нанакшахи−893
Селевкидски календар886/887 г.г.
Тајландски сончев календар1117–1118
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
701 или 320 или −452
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
702 или 321 или −451

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6083 и 6084 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5325 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4335 и 4336 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1328.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 575 година се протега во 3211 и 3212, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3271 и 3272 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1118. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 48 и 47 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди